Ta strona używa plików cookie w celach statystycznych oraz opcjonalnie do wyświetlania spersonalizowanych reklam. Kliknij zielony przycisk aby zamknąć ten komunikat:

Mielęcin.pl


WYKAZ PROGRAMÓW ODBIERANYCH
NA TERENIE MIELĘCINA

ostatnia aktualizacja: 17.09.2015 r.

 


NAZIEMNE RADIO ANALOGOWE (FM):

Nazwa Częstotliwość
MHz
System Funkcje RDS
Koszalin 88,1 Stereo brak
Polskie Radio 3 90,9 Stereo AF, PS, RT, CT
RMF FM 96,6 Stereo AF, PS, RT
Zet 97,9 Stereo AF, PS, RT, CT
Polskie Radio 1 101,9 Stereo AF, PS, CT
Merkury 103,6 Stereo AF, PS, RT

AF - Alternative Frequencies (częstotliwości alternatywne)
PS - Program Service (nazwa programu)
RT - Radio Text (dowolny tekst)
CT - Clock Time and Date (aktualny czas)


NAZIEMNA TELEWIZJA ANALOGOWA:

WYŁĄCZONO 20.05.2013 r. o godz. 01.00 


NAZIEMNE RADIO CYFROWE (DVBT Radio):

BRAK STACJI


NAZIEMNA TELEWIZJA CYFROWA (DVB-T):

 

UWAGA: dotyczy wszystkich programów:

  • polaryzacja pozioma
  • standard kompresji:i MPEG-4 (H.264)
  • od 1 do 3 wersji językowych
  • siła sygnału (jakość odbioru): MAX
  • jakość obrazu: SD *)
  • dostawca: EmiTel
Nazwa Subkanał System
fonii
Teletext Dźwięk Napisy
MUX1 - 642 MHz (kanał 42)
8TV
1 Stereo - 1 -
TTV
2 Dolby AC3 tak 2 -
POLO TV
3 Stereo - 1 -
ATM Rozrywka
4 Stereo tak 2 tak
TV Trwam
5 Stereo tak 1 -
TV ABC
6 Dolby AC3 - 3 tak
Stopklatka TV
7 Dolby AC3 - 2 tak
Fokus TV 8 Stereo tak 2 -
MUX2 - 650 MHz (kanał 43)
Polsat 1 Dolby AC3 tak 3 tak
TVN 2 Dolby AC3 tak 2 tak
TV4 3 Dolby AC3 tak 2 -
TV Puls 4 Stereo tak 2 -
TVN 7 5 Dolby AC3 tak 2 tak
TV Puls2 6 Stereo tak 2 -
TV6 7 Dolby AC3 tak 2
-
Polsat Sport News 8 Dolby AC3 tak 2 -
MUX3 - 554 MHz (kanał 31)
TVP 1 HD
1 Dolby AC3 tak 3 tak
TVP 2 HD
2 Dolby AC3 tak 3 tak
TVP Poznań
3 Stereo tak 1 tak
TVP Kultura
4 Dolby AC3 tak 3 tak
TVP Historia
5 Dolby AC3 tak 2 tak
TVP Rozrywka
6 Dolby AC3 - 2 tak
TVP Info HD
7 Stereo - 1 tak

Na kanale 60 (786 MHz) zdublowany jest cały multiplex 3 jako MUX4, za wyjątkiem TVP Poznań, która to stacja zastąpiona jest tam przez TVP Szczecin.
W MUX4 będą pojawiać się z czasem nadawcy uzyskujący kolejno koncesje na nadawanie.
Jacy nadawcy i kiedy wejdą pozostaje na dziś zagadką - zależy to tylko i wyłącznie od widzi-mi-się kilku brodatych dziadków z komisji RTV i od wysokości łapówek im wręczonych.
Niebawem pojawi się także dodatkowy, szyfrowany MUX. Tutaj będą nadawane audycje w systemie Pay-per-view, czyli dodatkowo płatna zawartość, jak na przykład filmy z wypożyczalni i osobno płatne transmisje sportowe. Wszystko dalej zależy od ww. dziadków z komisji RTV, którzy biorą w łapę jak leci. Im więcej tym pewniej.

Jakość obrazu SD - pomimo umieszczenia HD przy logo programu, strumień wideo przez zdecydowaną większość czasu zawiera przeskalowany do HD program w SD. Audycje rzeczywiście nadawane w HD (1080i, tj. 1080 linii interpolowanych) zdarzają się sporadycznie, jest to maksymalnie kilka audycji w ciągu dnia (np. kolejny odcinek serialu, mecz piłki nożnej i oczywiście bloki reklamowe).
UWAGA: jakość obrazu 1080i to zaledwie połowa jakości Full HD (czyli 1080p), dlatego nie mogę się zgodzić ze stwierdzeniem, że mamy w Polsce telewizję HD. To tylko połowa prawdy.

Dolby AC3 umożliwia także odbiór zwykłego sygnału Stereo, możliwość wyboru systemu zależy od sprzętowych możliwości odbiornika TV lub dekodera.

Dźwięk (1, 2, 3) - do sygnału obrazu dołączona jest jedna lub więcej oddzielnych ścieżek dźwiękowych, które można swobodnie wybierać. 1 - oznacza zwykle standardowy sygnał stereo. 2 - oznacza dostępność dźwięku wielokanałowego z lektorem lub w języku oryginalnym - zależy to od koncepcji nadawcy. 3 - oznacza dostępność trzeciego sygnału, który może zawierać ścieżkę dźwiękową bez lektora albo tzw. audiodeskrypcję, gdzie dla osób z wadami wzroku słownie opisywane są prezentowane sceny. Ta ostatnia opcja wykorzystywana jest bardzo rzadko, na przestrzeni ostatnich 2 lat trafiłem zaledwie raz czy dwa na emisję takiego dźwięku.

Napisy: tak - tutaj oznacza to możliwość emisji filmów i programów z napisami - są to albo listy dialogowe, albo rozszerzone opisy dla osób z wadami słuchu, do wyboru przez widza i w zależności od sprzętowych możliwości odbiornika TV/dekodera. Nadawcy jednak dość rzadko korzystają z tych możliwości. Na tyle rzadko, że jeżeli program nadawany jest z napisami, nadawcy o tym uprzedzają przed rozpoczęciem audycji i umieszczają dodatkowy znaczek na ekranie.

Subkanał - pojęcie umowne, oznacza położenie ramki danych programu w strumieniu multipleksu, czyli kolejność nadawania porcji danych dla każdego z programów z osobna. Porcje są tak wyliczone, że czas oglądania zdekodowanych danych wystarczy na przesłanie kolejnej porcji i zachowanie pozornej ciągłości emisji. W praktyce kolejność ta ulega częstym zmianom, zwłaszcza gdy wprowadzane są nowe programy do multipleksu, więc po niemal każdej przerwie konserwacyjnej nadajnika niezbędne jest ponowne przeskanowanie kanału. Niektóre odbiorniki automatycznie skanują multipleks po wykryciu nieprawidłowości - efektem jest niespodziewana zmiana kolejności programów na liście szybkiego dostępu.

Informacje historyczne:

MUX 3 do 20.05.2013 r. nadawany był na kanale 51 (714 MHz). Po wyłączeniu sygnału analogowego został przeniesiony na kanał 31 (554 MHz). Jako ciekawostkę warto zauważyć, że w tym miejscu do tej pory emitowano sygnał analogowy TVP1.

Poniżej historyczne już dane sygnału analogowego odbieranego kiedyś na obszarze Mielęcina:

Nazwa Częstotliwość
MHz
Kanał System
fonii
System
obrazu
Teletext
TVP 2 495,25
24
Stereo
PAL B Tak, level 1
TVP 1 551,25 31
Stereo
PAL B Tak, level 1