Ta strona używa plików cookie w celach statystycznych oraz opcjonalnie do wyświetlania spersonalizowanych reklam. Kliknij zielony przycisk aby zamknąć ten komunikat:

Mielęcin.pl

Internet vDSL2 w Mielęcine

VDSL2

Za siedmioma górami, za siedmioma lasami, za siedmioma …. (tu wstawić co komu przychodzi do głowy) - leży sobie spokojna i cicha wieś o nazwie Mielęcin. Jeszcze do niedawna opuszczona przez wszelkie technologie stanowiące o wygodzie życia obywateli Europy, szczególnie tej zachodniej, szczególnie pod kątem szybkości łączy dostępowych do Internetu – jak żywe przed oczami stają mi jeszcze całkiem świeże problemy ograniczone sztucznie transfery w sieciach komórkowych działających w technologii EDGE, pamiętam jeszcze próby korzystania z Internetu mobilnego poprzez numer wdzwaniany (dial-up) z prędkością 9,6 kbps, bo nic innego szybciej nie działało albo nie było możliwości podłączenia…

Dziś możemy sobie o tych problemach wspominać niemal nostalgicznie pijąc wódkę na tzw. „youtube parties”, gdzie filmy możemy sobie swobodnie (prawie) odtwarzać bez zacięć w jakości HD 1080p. Można też swobodnie oglądać filmy w jakości 4K, ale szczerze mówiąc nie wydaje mi się, aby ktokolwiek w Mielęcinie posiadał telewizor zdolny do odtwarzania materiałów w tej jakości, zaś odtwarzanie 4K na ekranach zaprojektowanych dla HD mija się z celem.

Z końcem lata 2014 roku Orange unowocześniło centralkę zlokalizowaną w Mielęcinie poprzez zaimplementowanie rozwiązań umożliwiających przyłączenie klienta do Internetu w technologii vDSL2.

 

Czym jest vDSL2?

 

Nie będę tutaj wnikać w szczegóły techniczne, skupię się na efektach zastosowania tej technologii.
VDSL2 jest drugą generacją technologii będącej sukcesorem aDSL, który pozwala wycisnąć dosłownie wszystko, co tylko jest możliwe do wyciśnięcia z kabli miedzianych. Szybciej się już po kablu telefonicznym nie da przesyłać danych. Jeżeli komuś wciąż mało, to musi zainwestować w światłowód doprowadzony bezpośrednio do domu (technologia FTTH - Fiber To The Home). Nie wiem czy to wykonalne na dziś w Mielęcinie, na pewno w Japonii i w dużej części gospodarstw w Europie Zachodniej oraz w centrach największych polskich miast.

Najważniejsza rzecz – technologia vDSL2 nie jest zgodna wstecz z aDSL. To oznacza, że w momencie aktywacji usługi konieczna będzie wymiana routera na model obsługujący vDSL2 (w przypadku sieci Orange jest to tzw. Orange FunBox). Niestety, nie jest to tani sprzęt. Jeżeli ktoś nie chce dzierżawić urządzenia od dostawcy i płacić co miesiąc dodatkowe 10 zł, musi przygotować się na wydatek rzędu co najmniej 200-300 zł – tyle kosztują najtańsze modele routerów obsługujących vDSL2.

 

 

Czy opłaca się zamiana aDSL na vDSL2?

 

vDSL2 - SpeedTest

Test szybkości łącza vDSL2
w Mielęcinie - SpeedTest

Kliknij, aby powiększyć

Tak.

Po pierwsze zyskujemy możliwość wyciśnięcia z naszych kabli wszystkiego, co możliwe.

Po drugie – w przypadku posiadania Neostrady 20 Mb miesięczny abonament pozostaje bez zmian pomimo podniesienia prędkości do 80 Mb (pomijam tutaj dzierżawę routera za 10 zł / miesiąc).

Po trzecie, co wynika z „po drugie”, dostajemy praktycznie za darmo 4x szybsze połączenie. Zdaję sobie sprawę z faktu, że 20 Mb wystarczy do wszelkich zastosowań, nawet do oglądania filmów w jakości 4K, ale jeżeli możemy mieć więcej nie płacąc więcej, to dlaczego nie?

Po czwarte – w przypadku aDSL mamy gwarancję połączenia do określonej szybkości bez gwarancji prędkości minimalnej. Innymi słowy możemy mieć zakupioną Neostradę 20 Mb, fizycznie osiągać z jakiegoś powodu ledwie 0,5 Mb - i nie będzie to podstawą do żadnej reklamacji, tak może być i będzie to zgodne z umową.
Ale w przypadku vDSL2 rzecz ma się z goła odmiennie – mamy gwarancję połączenia do określonej szybkości i jednocześnie gwarancję minimalnej prędkości! W Mielęcinie maksymalną prędkością jest 80 Mb, natomiast gwarantowaną minimalną jest 20 Mb – szybkość łącza nie ma prawa spaść poniżej tej wartości.

 

VDSL w Mielęcinie w praktyce.

 

vDSL2 - zwykłe pobieranie

Test szybkości łącza vDSL2
w Mielęcinie - typowe pobieranie

Kliknij, aby powiększyć

Czy działa. Tak, działa. Nie doskonale, ale bardzo dobrze. Jak każda współczesna technologia, gdzie dane są transmitowane w paczkach taktowanych zegarami gigahercowymi przesyłanych po kablach podatnych na zakłócenia elektromagnetyczne, vDSL2 podatne jest BARDZO na zakłócenia, w tym wypadku piętą achillesową jest długość miedzianego kabla od światłowodu podpiętego do centrali do routera. Czyli mówiąc wprost – odległość naszego domu od centralki zlokalizowanej mniej więcej w środku Mielęcina.

Nie wdając się w szczegóły – moje miejsce zamieszkania znajduje się na obrzeżach Mielęcina, od centralki do domu położony jest kabel miedziany – około 300 m licząc wszystkie zakręty, słupki i okablowanie w budynku.  To wystarcza, by sygnał został stłumiony o 15%.

W praktyce sprawy mają się tak: zamówiona usługa przewiduje szybkość połączenia 80 Mbit. Niestety, nigdy tyle nie udało się uzyskać. Router negocjuje połączenia pomiędzy 64 a 68 Mbit, przeważnie 64-66 z przecinkami.  Nigdy mniej. Jest to wartość wystarczająca do wszystkich domowych zastosowań, nawet jeżeli sygnał dystrybuujemy pomiędzy kilka urządzeń (komputer, laptop, telefony i cyfrowy telewizor znajdujące się w domu), posiadamy dodatkowo usługę telewizji i telefonii przez Internet.

Przykład praktyczny – pobierałem jakiś czas temu z torrentów plik o wielkości 932 megabajty. Jest to wielkość odpowiadająca 1,5 płyty CD lub 0,2 jednowarstwowej płyty DVD – sporo więcej, niż typowy plik z typowym filmem w formacie DVDRip.  Czas pobierania wyniósł zaledwie 2 minuty i 51 sekund.
Innymi słowy technologia vDSL2 w Mielęcinie pozwala na pobranie filmu zajmującego jedną płytę CD w ciut ponad 2 minuty lub całej płyty DVD w niespełna kwadrans.

(Aktualizacja 16.09.2015 - od kilku tygodni maksymalna prędkość połączenia nie przekracza 32 MBit, co oznacza redukcję o 50% względem stanu pierwotnego i działanie całego łącza z prędkością do 40% zamówionej. Miejmy nadzieję, że problemy te są czysto techniczne i niebawem zostanie przywrócona możliwość korzystania z pełnej mocy kabli).

 

 

Podsumowanie.

 

Na pytanie jaki Internet w Mielęcinie wybrać – od dawna twierdzę, że bezwarunkowo kablowy z gniazdka telefonicznego. Teraz mogę jeszcze podpowiedzieć, że należy zamawiając usługę postawić na vDSL2 (u nas odpowiada to opcji do 80 megabitów). Jest to maksimum technicznych możliwości sieci w Mielęcinie na dziś.

Usługę można zamówić u dowolnego operatora, choć z oczywistych względów najlepszym wyborem będzie Neostrada w Orange. Tutaj mam jednak informację, o której nie wszyscy wiedzą, choć dzieje się tak od lat – Orange sztucznie ogranicza transfery z YouTube, a ostatnio zaczęto limitować także LiveLeak, wskutek czego pomimo posiadania bardzo szybkiego łącza jesteśmy narażeni na częste występowanie przerw w odtwarzaniu filmów i spadki jakości. Nigdy takich problemów nie zaobserwowałem np. w Netii, choć sygnał idzie po łączach Orange (korzystam z dwóch różnych dostawców w domu i w pracy i mogę te aspekty łatwo porównywać).

Jeżeli nie posiadacie gniazdka, pozostaje Internet mobilny. Ponieważ od ubiegłego roku cały Mielęcin objęty jest zasięgiem sieci 3G od wszystkich operatorów, nie ma znaczenia od kogo dostaniecie modem w kształcie pendrajwa. Wszystkie będą działać z prędkością około  3 Mbit, a tylko od was będzie zależało czyja oferta wyda wam się korzystniejsza po przeanalizowaniu warunków umowy, limitu danych i wysokości opłaty abonamentowej.

I jeszcze ważna informacja – stanowczo odradzam załatwianie Neostrady w salonie Orange w Wałczu (obok Oriona).  Nie tylko nic nie załatwicie, ale i wyjdziecie stamtąd z nową lodówką ;-) A jeżeli coś załatwicie, to nie będzie to to, co się wam wydaje.
Byłem tam, rozmawiałem z ludźmi, widziałem brak jakichkolwiek kompetencji, wiedzy i chęci do życia, widziałem kłótnie z klientami, którym można było załatwić w 30 sekund paroma kliknięciami i jednym zdaniem, a którzy wychodzili niezadowoleni i jeszcze bardziej rozwścieczeni.
Tak więc salon Orange w Wałczu – omijać szerokim łukiem (to nie jest wina firmy, takich ludzi po prostu zatrudniają w tym salonie, nie zapewniając poważnych szkoleń, godziwego wynagrodzenia ani nadzoru).  
Wszystko, co potrzebne, załatwicie on-line lub dzwoniąc na infolinię i takie metody polecam w Przypadku Orange.

 


Admin