Ta strona używa plików cookie w celach statystycznych oraz opcjonalnie do wyświetlania spersonalizowanych reklam. Kliknij zielony przycisk aby zamknąć ten komunikat:

Mielęcin.pl

T-Mobile uruchamia sieć 3G

WWW

Miło mi poinformować wszystkich mieszkańców Mielęcina, że niedawno operator T-Mobile zrobił mi strasznego psikusa - ale w jak najbardziej pozytywnym znaczeniu!

W kwietniu 2011 roku opublikowałem swój test różnego rodzaju połączeń internetowych w technologii bezprzewodowej, które działały wówczas na obszarze Mielęcina.

(Aktualizacja z 15.09.2015: Tekst ten nie jest już dostępny, bowiem niemal wszystkie informacje w nim zawarte dziś są już całkowicie nieaktualne.)

W stosunku do ówczesnej Ery (dziś - T-Mobile) byłem bardzo krytyczny. Usługa Blueconnect jak i transfer dostępny w telefonach komórkowych był oparty na powolnej sieci EDGE, a co gorsza - szybkość przesyłu z jakiegoś powodu była mocno ograniczona względem teoretycznych możliwości sieci. Początkowo można było się łączyć z prędkością powyżej 200 Kbit/s, po upływie kilku miesięcy wyjście poza 90 Kbit/s graniczyło z cudem...

Odradzałem wtedy wszystkim i wszędzie zakup usług internetowych od Ery (T-Mobile), polecałem zaś usługi firmy Nordisk w technologii CDMA, która początkowo pozwalała na transfery z szybkością blisko 3 Mbit/s, później szybkość spadła do 0,7 - 1,2 Mbit/s - a i tak przez kolejne 3 lata firma ta zapewniała najszybszy bezprzewodowy Internet w Mielęcinie.

Kilka dni temu okazało się jednak, że T-Mobile zrobiło przysługę mieszkańcom Mielęcina i pokryło nas zasięgiem sieci 3G, która pozwala na transmisje z szybkością nieco ponad 3 Mbit/s - oczywiście w kierunku do użytkownika.

Kiedy zauważyłem w domu charakterystyczny symbol, zresetowałem telefon sądząc, że coś mu się pomieszało i zawiesiło. Było dla mnie natenczas rzeczą niemożliwą, ażeby Mielęcin aż tak awansował w tabeli modernizacji sieci komórkowej.

Po resecie i wykonaniu pierwszych testów, szczęka mi opadła... Stał się cud! Cud, w który nigdy nie wierzyłem, bowiem z mojego punktu widzenia inwestycja w tę technologię w naszym regionie wydawała się kompletnie nieopłacalna.

Ale cóż, myliłem się... Ale do takich błędów przyznaję się z przyjemnością i poniżej prezentuję praktyczny test rzeczywistych możliwości sieci 3G sprezentowanej mieszkańcom Mielęcina przez operatora T-Mobile.

Na koniec 2 uwagi - z takiego dostępu do Internetu korzystać polecam wyłącznie osobom nie mającym możliwości uzyskania kablowego Internetu. W Mielęcinie nadal jest możliwość podłączania się przez gniazdko telefoniczne i zakupu usługi dostępu do Internetu z prędkością minimum 20 Mbit/s, co wystarcza do wszystkich zastosowań.

Natomiast w przypadku sieci mobilnych należy mieć na uwadze, że transfery obarczone są jedną ogromną wadą - są limitowane! Po przekroczeniu określonej ilości pobranych danych w ujęciu miesięcznym, prędkość transmisji ograniczana jest do 16 Kbit/s, co współcześnie uniemożliwia nawet sprawne otwarcie witryny Google.pl.

 


Admin