Ta strona używa plików cookie w celach statystycznych oraz opcjonalnie do wyświetlania spersonalizowanych reklam. Kliknij zielony przycisk aby zamknąć ten komunikat:

Jak ściągać filmy z Internetu

JAK ŚCIĄGAĆ FILMY Z INTERNETU...

No i doczekałeś się - oto masz w miarę szybki Internet, który pozwoli ci pobierać filmy, gry i muzykę w rozsądnym czasie. Tylko teraz pojawia się pytani: a jak to się robi???
Od razu odpowiadam - metod jest wiele, w tym artykule opiszę tylko sposób przeze mnie samego wykorzystywany. Każdy z nich ma swoje wady i zalety, opisany poniżej daje największą gwarancję bezpieczeństwa (brak wirusów) i pewności (brak fałszywych plików).

Ściąganie filmuDo pobierania filmów (skupię się na tym medium) potrzebne są 4 rzeczy: komputer, dostęp do Internetu (najlepiej od 1 Mb wzwyż), odpowiednie oprogramowanie oraz wiedza z zakresu prawa, która pozwoli ci określić czy ściągając film łamiesz prawo czy nie. No chyba, że problematyka piractwa jest ci zupełnie obojętna... Nie popieram tego zjawiska, ale zakazywać pobierania też nikomu nie mam zamiaru do czasu, gdy nikt żadnych korzyści nie odnosi z udostępniania filmów, gier czy muzyki.

Skoro czytasz te słowa, to przyjmuję, że komputer już jakiś posiadasz, z dostępem do Internetu. Przejdźmy zatem do trzeciej rzeczy - oprogramowania.

Niestety, filmy nie są dostępne tak, jak większość innych plików (programy, muzyka, dokumenty). Oczywiście są od tej zasady odstępstwa - FilesTube, MegaUpload, RapidShare, etc., jednakże zasoby tych serwerów są na bieżąco kontrolowane i sukcesywnie usuwane są pliki zamieszczone tam z pogwałceniem praw autorskich, same te serwisy też od czasu do czasu znikają.

UWAGA: artykuł powstał w 2010 roku - część informacji może być już nieaktualna.

 

 

A zatem w normalnych warunkach filmy nie są przechowywane na serwerach, a więc nie ma do nich bezpośrednich linków. Przechowywane są na komputerach użytkowników i aby uzyskać do nich dostęp należy skorzystać z jakiegoś programu pomagającego w nawiązaniu bezpośredniego połączenia z komputerem, na którym jest interesujący nas film.
To trochę przypomina proceder, jaki uprawiają hakerzy - twój komputer nawiązuje połączenie z komputerem kogoś innego, bezpośrednio po kablu, bez jako takiej świadomości faktu... Tyle że nie jest to haking, bowiem wszystko jest pod kontrolą z obu stron - każdy może w każdej chwili przerwać połączenie, ograniczyć transfer, czy nawet zablokować trwale możliwość łączenia się z konkretnych numerów IP. Na marginesie dodam, że numer IP i ewentualnie nazwa programu pośredniczącego w połączeniu to jedyne rzeczy, jakie są znane obu stronom podczas pobierania - wszystko odbywa się anonimowo.

Jak odnaleźć konkretny film w sieci miliardów komputerów na całym świecie?
Na początek musisz stać się członkiem jednej z sieci wymiany. Dokonasz tego instalując jakiś program do jej obsługi.

UWAGA: zdecydowanie odradzam korzystanie z programu o nazwie BearShare! Zawiera w sobie bardzo dużo całkowicie zbędnych dodatków, które dosłownie "zasyfiają" system, a zwłaszcza przeglądarkę internetową, program jest ciężki w deinstalacji, po której pozostawia masę śmieci na dysku i w rejestrze systemu, połowa dodatków pozostaje nietknięta i wciąż działa - trzeba pozostałe składniki usuwać ręcznie niejednokrotnie zagłębiając się w niebezpieczne rejony ustawień systemowych, program zamienia stronę domową na swoją własną, która imitując wyszukiwarkę Google oszukuje użytkownika wyświetlając spreparowane na potrzeby reklamowe wyniki wyszukiwania.

Zdecydowanie za to polecam darmowy FlashGet - obsługuje on najpopularniejsze w tej chwili sieci o nazwach BitTorrent i eMule, a na dodatek ma wbudowany język polski. Standardowo pozwala przerwać pobieranie w każdej chwili i wznowić je w dowolnej chwili od miejsca, gdzie nastąpiła przerwa. Zatem nie trzeba czekać aż film zostanie pobrany do końca - można komputer wyłączyć i iść spać, a ściąganie wznowić wtedy, kiedy będzie nam to pasować.
Program można także zintegrować z Internet Explorerem (automatycznie) i FireFoxem (za pomocą wtyczki FlashGot), dzięki czemu stanie się domyślnym menadżerem pobierań w przeglądarce dla wszystkich rodzajów plików. Zyskasz w ten sposób między innymi możliwość bezpiecznego pauzowania i wznawiania pobierania plików ze stron www w innym terminie.

No dobrze, nie wdając się w dalsze szczegóły aby nie robić zamętu, pobierz FlashGet. Jest tu: http://down6.flashget.com/flashget196en.exe

Ponieważ instalacja i pierwsze uruchomienie FG odbywa się w wersji angielskiej, oto szczegółowa instrukcja doprowadzenia programu do stanu używalności:

1. Po uruchomieniu instalacji pokaże się takie okno:

FlashGet

To zwyczajowe powitanie. Po prostu kliknij Next >

2.Przeczytaj uważnie licencję ;)

FlashGet

Jeżeli się z jej warunkami zgadzasz, kliknij I Agree. Jeżeli chcesz używać program, musisz się zgodzić :(

3. Teraz jedno pytanie techniczne:

FlashGet

Gdzie FlashGet ma się zainstalować? Zalecam nic nie zmieniać i kliknąć Next >. Nie musisz pamiętać skąd można program uruchomić, jako że później będzie dostępny z menu Start, paska szybkiego uruchamiania i Pulpitu, a w razie potrzeby będzie uruchamiał się automatycznie podczas rozpoczynania pobierania.

4.Teraz czas na wybór kliku najbardziej podstawowych opcji.

FlashGet

Proponuję poustawiać wszystko tak, jak na obrazku.

Settings (Ustawienia)
As default download manager (Jako domyślny menadżer pobrań plików) - proponuję wyczyścić to pole. Pozostawienie haczyka spowoduje, że ilekroć klikniesz link do danego typu pliku w przeglądarce internetowej (typy plików można potem określić w opcjach FG), tylekroć pojawi się okienko FlashGet i będzie on chciał sam go pobrać do swojego folderu. To dość wygodne rozwiązanie, FG czasem znacząco przyspiesza pobrania. Ale po wybraniu tej opcji musisz zmienić swoje przyzwyczajenia, ponieważ pobieranie plików od tej pory wyglądać będzie inaczej, niż to było do tej pory. Ale jeżeli masz ochotę nieco usprawnić sobie pobieranie programów czy poeksperymentować trochę, to zostaw haczyk. FlashGeta można "oszukać" klikając w link trzymając wciśnięty lewy ALT - wtedy "nie wyczai" on, że coś jest do pobrania.

Modify Windows XP connections (Zmień ustawienia połączeń w WinXP) - zalecam tę opcję zachować aktywną tylko w systemie Windows XP. W systemach Vista i 7 pole powinno być wyczyszczone, choć pozostawienie tu przypadkiem haczyka systemu nie zrujnuje - co najwyżej FlashGet będzie miał małe problemy z optymalizacją pobierania.

Launch FlashGet on startup (Uruchom FlashGet z komputerem) - tu nic nie trzeba wyjaśniać ;) Ponieważ raczej rzadko korzysta się z FlashGeta (o ile nie jest domyślnym menadżerem pobrań), nie ma sensu jego ciągłe działanie i zajmowanie pamięci. Dlatego jeżeli pierwsza omówiona opcja jest odhaczona, ta też powinna pozostać nieaktywna.

Add Shortcuts (Skróty)
Add desktop shortcut (Dodaj skrót na Pulpicie) - po instalacji pojawi się na Pulpicie skrót do programu.

Add to Quick Launch (Dodaj skrót do paska szybkiego uruchamiania) - to samo, co wyżej, tyle że na pasku. Jeżeli nie wiesz czym jest ten pasek (nie każdy z niego korzysta), to wyjaśniam, że jest to dodatkowe menu ze skrótami znajdujące się gdzieś pomiędzy przyciskiem Start a zegarem. Jeżeli go nie widzisz, to kliknij prawym przyciskiem myszy (PPM) na pasku systemowym (pasek zadań), w pojawiającym się menu wybierz pierwsze z góry Paski narzędzi, a z kolejnego menu Szybkie uruchamianie.
Warto mieć skrót do FlashGeta, jako że w razie potrzeby zawsze będzie pod ręką - stąd zalecam skorzystanie z tej opcji.

Component (Składnik)
Enable eMule (Włącz eMule) - opcja ta rozszerza możliwości FlashGet o obsługę sieci wymiany plików o nazwie eMule. Ponieważ w tej sieci znajduje się bardzo dużo ludzi (a zatem i filmów), warto mieć tę opcję aktywną.

A na koniec kliknij Next >

5.Pojawi się okienko z nazwami plików, procentami, itd. To właściwa instalacja. Gdy się zakończy, zobaczysz takie okienko:

FlashGet

Po prostu kliknij Finish. I to już koniec instalacji.

Czas na pierwsze uruchomienie programu.

6.Pokaże się takie okienko.

FlashGet

Bardzo możliwe, że z tym samym błędem, co na obrazku powyżej. Jego pojawianie się uzależnione jest od wersji przeglądarki i javy zainstalowanych w systemie, toteż na niektórych nie aktualizowanych komputerach będzie widoczne, na innych nie.

Aha, prawdopodobnie wcześniej wyskoczy okienko systemowego firewall'a (czyli zapory systemu Windows). Oczywiście należy programowi zezwolić na łączenie się z Internetem (kliknąć przycisk Odblokuj). Zezwolenie za pierwszym razem będzie ważne na każde kolejne uruchomienie.

Gdyby pojawił się podobny błąd, kliknij Nie. Powinien wyskoczyć jeszcze raz czy dwa, ale w końcu przestanie się to pokazywać. Cały czas kliknaj Nie.

7. Po uporaniu się z ewentualnymi błędami skryptów czas na przełączenie się na język polski :)

FlashGet

Niestety, polskie tłumaczenie jest wysoce nieprofesjonalne, niepełne i niedostosowane do wielkości kontrolek (przycisków, etykiet, opcji), ale od biedy ujdzie. Na pewno da się używać programu z tym językiem, choć często trzeba będzie zgadywać o co chodzi w danych opcjach...

8. Wejdź w Narzędzia, a tam w Opcje...

FlashGet

Zaznacz po lewej stronie ikonkę BT i upewnij się, że w jej karcie zaznaczone są opcje zakreślone przeze mnie na czerwono.

Enable DHT Network (użyj sieci DHT) - to rodzaj sieci wchodzącej w skład sieci BitTorrent. W jej przypadku nie istnieje żaden centralny serwer pośredniczący w połączeniach - komputery bezpośrednio pomiędzy sobą wymieniają namiary na inne komputery posiadające dany film. Normalnie namiary na komputery znajdują się na serwerach, zaś namiary na serwery podane są w specjalnie spreparowanych plikach noszących nazwę TORRENT, np. moda_na_sukces_1423.torrent. Innymi słowy torrenty służą do odnajdywania i inicjowania połączeń między komputerami z danym filmem.

Kiedy FlashGet przetwarza pobrany torrent, łączy się z serwerem w nim określonym. Następnie serwer wysyła do FlashGeta namiary na komputery z danym filmem i na tym kończy się wykorzystanie serwera. Komputery łączą się same pomiędzy sobą. Czasem posiadają one namiary na inne komputery z filmem, których danych nie było na serwerze. Wymieniają się nimi bezpośrednio - i tak działa właśnie DHT. W praktyce dzięki tej opcji znajduje się o wiele więcej komputerów z filmem, co zazwyczaj przyspiesza pobieranie, aczkolwiek samo przeszukiwanie DHT może trwać dość długo.

Make FlashGet as default BitTorrent client (Niech FlashGet będzie domyślnym klientem sieci BT) - ta opcja powinna być włączona. Dzieki niej pobierając torrent automatycznie uruchomisz pobieranie bez bawienia się w zapisywanie torrentów, przeciąganie ich do okna FG i innych kombinacji.

9. Aha, jedna podpowiedź czysto wygodnicka.

FlashGet

Odhaczając Recommendation zlikwidujesz okienko z prawej strony zawierające linki, reklamy itp. Po co likwidować? Bo wygląda brzydko, nie pasuje, a do tego to ono powoduje błędy wykonania skryptów, z jakimi spotkaliśmy się na wstępie.

10. I jeszcze potwierdzenie.

FlashGet

Disable Recommend Page permanently (wyłącz Recommend Page na stałe) - zaznacz tę opcję, dzięki niej ten składnik FlashGeta już się nigdy nie pojawi i nie spowoduje żadnych błędów. Oczywiście na koniec klinij YES.

Obecnie mamy zainstalowany FlashGet, a więc jesteśmy użytkownikami 2 najpopularniejszych sieci wymiany plików.
Innymi słowy możemy już ściągać filmy :) Szybko, wygodnie i bezpiecznie.

 Parę słów o sieci BitTorrent wyjaśniających dlaczego polecam korzystanie tylko z niej, a zostawienie sobie eMule w rezerwie.

Po pierwsze - w sieci BT nie ma czegoś takiego, jak kolejka oczekiwania na połączenie, w przeciwieństwie do eM. Nie ma żadnych limitów i warunków połączenia. Po prostu łączysz się i pobierasz.

 

Po drugie - szanujące się witryny udostępniające torrenty (namiary) posiadają system opisów i komentarzy, a więc zanim zaczniesz pobierać film możesz się upewnić, że nie jest to ani fałszywka, ani wirus. Po prostu możesz bezpiecznie ściągnąć dokładnie to, czego szukasz.

Po trzecie - udostępnianie torrentów jest legalne! Z tego powodu istnieje cała masa witryn z nimi, przy czym ja w dalszej części posłużę się jedną z najlepszych witryn, z usług której korzystam bezproblemowo od wielu lat.
Dlaczego torrenty są legalne? Dlatego, że to tylko namiary na komputery z interesującymi Ciebie danymi. Czy je pobierzesz, czy nie, to Twoja sprawa. Na przykład namiary na banki czy sklepy są legalne - jest tam to, co Ciebie interesuje - kasa. I czy chcesz wejść w jej posiadanie legalnie czy nielegalnie, to juz Twoja sprawa, prawda? ;) Nie można przeto ścigać z tego powodu autorów książek telefonicznych, a tym właśnie są serwisy udostępniające torrenty - bazą adresów, pod którymi dostępne są pewne produkty.

Minusy i plusy sieci BitTorrent.
Zasada jest taka - pobrać można tylko to, co ktoś inny w tej chwili pobiera/wysyła. Brzmi strasznie? Za to dość logicznie. Przykład praktyczny - z płynącej rzeki z danymi można w każdej chwili zaczerpnąć i napić się ich do syta, jeżeli jednak rzeka jest wyschnięta (żadne dane nie przepływają), to czerpać nie ma czego...

Mimo że w sieci BT aktywne jest w każdej chwili dziesiątki i setki milionów komputerów, z wyżej opisanego powodu może być kłopot z pobraniem starszych i mało popularnych filmów (np. z polskim lektorem - te najpopularniejsze są w sieci eMule), za to bez najmniejszego problemu pobierzesz nowości, i to z maksymalną prędkością przewidzianą dla Twojego łącza internetowego.

W sieci BT istnieje podział na typy komputerów: SEED i LEECH, często w skrócie podawane w tabelkach jako S i L. Seed to komputer, który ukończył pobieranie (ma 100% pliku) i teraz tylko wysyła dane, gdy jest taka potrzeba. Leech to komputer, który nie ukończył jeszcze pobierania (ma od 0 do 99%).
Im więcej S i L, tym lepiej. Ile ich jest - zawsze podaje się gdzieś w opisie torrenta, a dane te są aktualizowane w miarę na bieżąco.

Najważniejsza uwaga - jeżeli nie ma ani jednego S, na 99% nie uda Ci się pobrać filmu do końca. Brak S oznacza, że nikt nie ma tego filmu w całości. Istnieje szansa, że wszyscy L razem posiadają kompletny film (gdyby połączyć to, co do tej pory mają) ale z doświadczenia wiem, że to mało prawdopodobne.
Dlatego zwracaj zawsze uwagę na ilość S i L, unikaj torrentów z S=0 oraz gdzie S+L < 10 (w tym wypadku pobieranie może trwać wyjątkowo długo).
Jeżeli szukasz nowości, problem własciwie nie istnieje, albowiem z reguły S+L w takich przypadkach to są setki, tysiące i dziesiątki tysięcy komputerów, a więc gwarantowane pobranie z maksymalną szybkością.

Uwaga uzupełniająca: pobierając film automatycznie go udostępniasz w tym czasie oraz na jakiś czas po pobraniu (przeważnie na godzinę). Filmy podzielone są na małe kawałki i po kawałku pobierane, przy czym nie kolejno, ale w miarę dostępności. Te kawałki są na bieżąco wstawiane we właściwe miejsce w filmie i jednocześnie udostępniane innym do pobrania.
Gdy ukończysz pobieranie, FlashGet utrzymuje udostępnianie przez godzinę (no chyba że wyłączysz program). W ciągu tej godziny twój komputer staje się dla innych Seed'em. Bo dopóki pobierasz, to lesteś Leech'em. Proste, nie?
W dobrym tonie jest udostępnianie filmu przez jakiś czas po pobraniu. Tak w ramach podziękowania za to, że inni tobie udostępnili :) Gdy czasem w komentarzu do torrenta zobaczysz rozpaczliwe "please, seed!!!" będziesz wiedzieć, że inni błagają o takie udostępnienie...

No, dosyć technicznych szczegółów, ty chcesz film, a nie wykład z informatyki ;)

 


 

 

Co my byśmy chcieli obejrzeć... Hmmm...
No nie wiem... Siedzę już pół godziny i nic ciekawego w kinach nie widzę...
Ano dobra, to może coś lekkiego, łatwego i przyjmenego. Np. Wanted: Ścigani.

Ponieważ sieć pobrań jest międzynarodowa, wyszukiwania filmu trzeba dokonywać posługując się ANGIELSKIM tytułem, tudzież oryginalnym jeżeli nie jest to angielski. Oczywiście w przypadku polskich filmów wpisuje się po polsku, ale bez ogonków ;)

A skąd masz wiedzieć jaki jest oryginalny tytuł?
Ano na przykład dowiesz się tego na stronie http://film.onet.pl
Wejdź na stronę i w wyszukiwarce wpisz polski tytuł interesującego Ciebie filmu:

Film na Onet

Efektem wyszukiwania będzie lista filmów o identycznym i podobnym tytule (tudzież zawierającym wyrazy podane w polu wyszukiwania) wraz z jego wersją oryginalną (podana w nawiasie).
Jeżeli nie masz pewności o który Tobie chodzi, zawsze możesz kliknąć wynik wyszukiwania i przeczytać opis filmu.

Film na Onet


Teraz już tylko musisz znaleźć torrent.
Jedną z najlepszych witryn jest IsoHunt.com (http://isohunt.com)

IsoHunt

W polu wyszukiwania na środku wpisz tytuł filmu (w tym przypadku: Wanted). Po wciśnięciu Enterka, tudzież kliknięciu Search otrzymasz listę wyników - torrentów prowadzących do czegoś, co w nazwie ma słowo Wanted. Dlatego w pierwszej kolejności warto ustawić filtr kategorii na Video/Movies, bowiem to filmu szukamy, a nie gry czy muzyki. Filtr uaktywnisz wybierając właściwą pozycję w polu Filter by Category.


IsoHunt

Ta lista wymaga omówienia. Przede wszystkim interesują nas filmy w dobrej jakości, ale nie za wielkie.

Dlatego najpierw zwróć uwagę na opis w kolumnie Nazwa. Filmy dobrej jakości zawsze zawierają wyrażenia: DVDRip, R5, R5Rip i różne ich kombinacje. To kopie wykonane z dysków DVD, co gwarantuje bardzo dobrą jakość obrazu i dźwięku. Następnie zwróć uwagę na wielkość. Jeżeli mieści się w granicach 690 MB - 1,4 GB (2 płyty CD), to jesteśmy blisko celu. Mniejsze pliki to mniejszy ekran i słabsza jakość (mimo że nadal wysoka), większy plik to prawdopodobieństwo, że film trzeba najpierw nagrać na płycie DVD aby go obejrzeć.
Na koniec zwróć uwagę na... S i L - o których była mowa wyżej :)
Jeżeli masz na oku kilka kopii (DVD)Rip o wielkości ok. 700 MB, wybierz taką,  gdzie jest najwięcej S/L. W moim przykładzie warunek ten spełnia pozycja oznaczona cyfrą 1., pozycje 2. i 3. też rokują dobrze.
Porada praktyczna - filmy od faceta ukrywającego się pod pseudonimem Axxo są zawsze bardzo dobrej jakości - można ściągać je praktycznie w ciemno.

Kliknij zatem wybrany tytuł filmu w tabelce.

IsoHunt

Teraz masz okazję zapoznać się z jego opisem, danymi technicznymi oraz komentarzami innych ludzi... Niestety, wymagana jest znajomość angielskiego...
Jeżeli już wiesz, że chcesz ten film, kliknij to, co musiałem oznaczyć czerwoną obwódką, bo na stronie to się wcale w oczy nie rzuca - Download .torrent.

Pojawi się okienko z prośbą o wybranie akcji i programu (w czasie pisana tego poradnika miałem przeglądarkę FireFox 3, jeżeli używasz Internet Explorer to obrazki będą się różnić, ale funkcje będą podobne).

FF

Wybierz jako akcję otwarcie pliku za pomocą programu FlashGet.
Po chwili uruchomi się FG, a jeżeli już był uruchomiony, to od razu pojawi się takie okienko.

Pobieranie

Co my tu widzimy? Ano, interesować nas może pole Save to:. Tu podana jest lokalizacja, gdzie będzie zapisany film. Start: Immediately oznacza natychmiastowe rozpoczęcie pobierania. A niżej widać listę plików, których namiary znalazły się w torrencie. W tym przypadku będą to 4 pliki, z czego FlashGet za niepotrzebny (i słusznie) uznał pierwszy (to plik tekstowy zawierający jakieś informacje i reklamy) - dlatego on nie będzie pobrany [brak haczyka przy nazwie]. Drugi plik to właściwy film. Trzeci to mogą być napisy do niego (dla głuchoniemych albo angielskie jeżeli film nie jest w tym języku) albo jakieś komentarze do wydania. Czwarty to próbka filmu.
Próbkę można pobrać i obejrzeć (najpierw trzeba wyczyścić zaznaczenie przy pozostałych plikach), a potem zdecydować czy jakość nam odpowiada i czy chcemy pobrać cały film. W tej sytuacji we FlashGet wybierasz opcję Pobierz ponownie, i zaznaczasz w takim samym okienku właściwy plik.
Na samym dole jest komentarz osoby, która wrzuciła film do sieci. Tutaj pisze dosłownie: Miłego oglądania... I proszę udostępniać!
No, żeby już nie czekać, to kliknij OK i zacznij pobieranie ;)

Pobieranie

Tak to będzie wyglądało. Na początku prędkość jest zawsze słaba, po kilku minutach osiaga maksimum i dopiero pod koniec zwalnia (ostatnie parę minut). Dlatego czas w kolumnie Pozostało jest bardzo orientacyjny i nie należy się nim szczególnie sugerować. Dodatkowo prędkość podana w kolumnie Predkość zmienia się cały czas - nie jest stała. Czasem jest bliska zero, ale nie ma się czym przejmować. Zazwyczaj oscyluje w pobliżu maksimum, a spadki bywają chwilowe (mogą jednak sięgać nawet 50% i więcej). Wynika to z tego, że po pobraniu określonego kawałka filmu (o tym mówiłem wcześniej) następuje kilka chwil oczekiwania na rozpoczęcie pobierania następnego kawałka. Jeżeli masz połączenie z kulkudziesięcioma komputerami naraz, to te spadki szybkości będą niezauważalne :)

Teraz już nie pozostaje nic innego, jak tylko czekać na ukończenie pobierania :)

 

 


 

 

I jeszcze parę słów dotyczących jakości filmów. W nazwach torrentów umieszcza się zazwyczaj powszechnie znane symbole pozwalające na zorientowanie się z czym mamy do czynienia.
Najlepszą jakość gwarantuje RIP (czy z DVD, czy z DVD R5 dla niecierpliwych - R5 to oznaczenie wersji montażowej jeszcze przed publikacją wersji ostatecznej na płytach i dystrybucją do kin, reżyser ma jeszcze czas na dodanie lub usunięcie jakichś scen). Powstaje w ten sposób, że ktoś kupuje/dostaje płytę, wkłada ją do napędu, następnie przez pół godziny konwertuje na Divx, Xvid, rmvb itd., po czym konwersję tę wysyła w świat. Obraz jest wówczas bardzo dobrej jakości, dźwięk tak samo - najczęściej w formacie AC3, wielokanałowy.

Jakość średnia to TS (TeleSync) - powstaje z przechwytywania sygnału analogowego wysyłanego z odtwarzacza DVD/Video czy innego do telewizora albo na wejście karty TV. Obraz jest gorszej jakości z powodu podwójnej rekompresji i zamianie sygnału cyfrowego na analogowy i z powrotem na cyfrowy. W przypadku RIP'ów rekompresja występuje tylko raz - z formatu DVD na inny wybrany przez rippera.

Najgorsza jakość to CAM i SCR (Screener). Obie powstają tak, że osoba kopiująca film stawia kamerę naprzeciwko ekranu i filmuje akcję albo w kinie, albo przed telewizorem (najczęściej CAM opisuje nagranie z kina, a SCR z telewizora, jednak nie jest to reguła - dlatego obie traktuję tak samo, czyli unikam). Z tego powodu dźwięk i obraz są do niczego, słychać (czasem nawet widać) publiczność (kaszel, smiech, ruchy), obraz się trzęsie, jest niewyraźny, czasem przekrzywiony, widziany pod kątem. Dlatego w miarę możliwości unikaj wersji CAM i SCR, no chyba że koniecznie chcesz film obejrzeć. Ale pamiętaj, że obejrzysz go bez przyjemności...

Kwestie legalności

Nie oszukujmy się - chcesz pobierać filmy pirackie. Ale jak samemu nie stać się przez to piratem?

Najważniejsza rzecz - nasze prawo nie uznaje pobierania pirackich treści za czyn nielegalny. Nielegalne jest tylko nieuprawnione udostępnianie cudzej własności intelektualnej, zwłaszcza w połączeniu z osiąganiem z tego tytułu zysków (w zasadzie to to samo, tyle że zagrożone wyższą karą).

Mówiąc wprost - film możesz legalnie pobrać na własny użytek, możesz go obejrzeć nie łamiąc przy tym prawa. Jednakże przed upływem 24 godzin od pobrania należy taki film usunąć z komputera - wówczas możesz z czystym sumieniem powiedzieć, że piratem nie jesteś. Piratem będziesz, jeżeli film taki zachowasz na dłużej lub - co gorsza - zapiszesz go na płycie i wypożyczać będziesz znajomym...

Idealnie będzie jeżeli dokonasz zakupu filmu na płycie w późniejszym terminie. Pobranie pirackiego materiału będzie wówczas można potraktować jako zapoznanie się z towarem przed dokonaniem zakupu :-)