Ta strona używa plików cookie w celach statystycznych oraz opcjonalnie do wyświetlania spersonalizowanych reklam. Kliknij zielony przycisk aby zamknąć ten komunikat:

Widoczni, a więc bezpieczni

WIDOCZNI, A WIĘC BEZPIECZNI

 

Z uwagi na skokowy wzrost liczby zdarzeń drogowych z udziałem osób pieszych Policja apeluje o ostrożność, zwłaszcza podczas przechodzenia przez ulicę. Statystyki policyjne pokazują, że do potrąceń pieszych najczęściej dochodzi właśnie na oznakowanych przejściach.

W porze jesienno-zimowej tych zdarzeń jest zdecydowanie więcej, szczególnie w okresie przedświątecznym, kiedy pojawia się wzmożony ruch kołowy. Wpływ na wypadki z pieszymi mają przede wszystkim warunki atmosferyczne - szybko zapadający zmrok, tendencja ubierania się na ciemno, słabe oświetlenie przejść lub ich brak, ograniczona widoczność po stronie kierowców.

Ze względu na nagły wzrost zdarzeń drogowych z udziałem pieszych, rowerzystów oraz pojazdów Policja przypomina o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i apeluje do wszystkich użytkowników dróg o zachowanie zgodne z przepisami ruchu drogowego, ostrożność i maksimum zdrowego rozsądku. W przeciwieństwie do kierowców i pasażerów samochodów, piesi są pozbawieni jakiejkolwiek ochrony. Przy uderzeniu przez pojazd jadący z dużą prędkością praktycznie nie mają oni większych szans na przeżycie.
Lecz nie tylko piesi powinni przestrzegać drogowych norm, to samo tyczy się kierowców, którzy powinni zachowywać maksimum ostrożności.

Aby zwiększyć widoczność na drodze, a tym samym swoje bezpieczeństwo, policjanci apelują o noszenie elementów odblaskowych także w terenie zabudowanym. Warto pamiętać, że poruszając się drogą po ciemku bez elementów odblaskowych jesteśmy widoczni w światłach mijania z odległości 20 – 30 metrów. Jeśli pieszy wyposażony jest w element odblaskowy - kierowca zauważy go już z odległości 130 -150 metrów, czyli ok. 5 razy szybciej.

Ostatnie zdarzenia drogowe z udziałem pieszych, w tym śmiertelne, miały miejsce na terenie Wałcza.


na podstawie komunikatu prasowego KPP Wałcz