Ta strona używa plików cookie w celach statystycznych oraz opcjonalnie do wyświetlania spersonalizowanych reklam. Kliknij zielony przycisk aby zamknąć ten komunikat:

Wielka aktualizacja witryny

Wielka aktualizacja witryny

Miło mi poinformować szanownych użytkowników witryny www.mielecin.pl, że proces aktualizacji dobiegł już końca i witryna jest po kilkunastodniowej przerwie ponownie w całości dostępna.

Od około roku firma Google przysyłała do mnie niepokojące e-maile o treści sugerującej, że moja witryna będzie sztucznie spychana w dół w wynikach wyszukiwania ze względu na jej przestarzały model - czyli kompletny brak zgodności z urządzeniami przenośnymi typu tablet i smartphone.
Największy problem stanowiły zbyt małe linki w menu i zbyt mała czcionka w treści, pomijając już inne techniczne niedoskonałości...

 

 

Ponieważ od 3 tygodni przebywam na wakacjach - to znaczy mam wolne do czasu, aż nie podpiszę kolejnej umowy o pracę - stwierdziłem, że teraz jest ten jedyny i niepowtarzalny czas, aby sprostać wymaganiom Google i wszystkich pozostałych użytkowników witryny.

Niestety, nie wszystko poszło po mojej myśli - sądziłem, że aktualizacja potrwa 1 - 2 dni i odbędzie się automatycznie... A tymczasem okazało się, że potrzeba było blisko 2 tygodni żmudnej programistycznej i redakcyjnej pracy, bo nie tylko sama platforma uległa na przestrzeni 5 lat znacznym zmianom, ale i oprogramowanie serwera hostującego witrynę poszło do przodu i okazało się niezgodne ze starą wersją witryny. Nie wdając się w szczegóły poinformuję Was tylko, że udało mi się metodą klonowania i kopiowania treści zaktualizować starą wersję silnika, którą była Joomla 1.5, do najnowszej w wersji 3, przy czym w czasie tego procesu udało się zaktualizować oprogramowanie serwera (tutaj: interpretera PHP) z wersji nie obsługującej Joomli 3+ do wersji ją obsługującej, ale nie obsługującej starej witryny....

Co prawda powstały automatyczne narzędzia radzące sobie z tym problemem ale niestety, ja jestem biedak i na witrynę nie zarabiającą na reklamach nie mogłem przeznaczyć co najmniej 40€, by się nie naklikać...

Tak więc po poradzeniu sobie z problemem niezgodności wersji silnika i mózgu całej witryny po kolei przekopiowałem znaczną część starych wpisów do nowego środowiska. Wszystkie nieaktualne i archiwalne wpisy poszły w całkowity niebyt - to dlatego sekcja Archiwum jest dziś jeszcze pusta. Uznałem, że nie ma sensu przenosić na nowy silnik starych i nie ważnych pasażerów.

Kopiowanie i wklejanie starych treści do nowego silnika ma jedną niedogodność - utracone zostały oryginalne daty publikacji wpisów. W większości przypadków odtworzyłem je na podstawie bazy WebArchive, acz gdzieniegdzie pojawiły się wątpliwości i data publikacji została ręcznie ustawiona na najbardziej prawdopodobną. Piszę o tym na wypadek, gdyby miła w bezpośrednim kontakcie prawniczka SARP zechciała mnie o coś pozwać, co z góry skazane jest na oddalenie przez każdy sąd w Polsce ze względu na przedawnienie (istnieją także inne dowody, więc spoko i luzik ;-) ).

Obecnie witryna www.mielecin.pl spełnia wszystkie wymagania firmy Google i odpowiada wszelkim nowoczesnym standardom - będzie poprawnie wyświetlana na wszelkich urządzeniach: monitorach o dużej i niskiej rozdzielczości, tabletach i smartphonach poziomo i pionowo - z zastosowaniem osobnych szablonów CSS w zależności od wykrytego urządzenia.

Przy okazji tej aktualizacji dodałem kilka innych usprawnień, zwłaszcza w obszarze prezentowania galerii foto. Przyszłe publikacje galerii fotek będą dla mnie jako administratora miłe, proste i szybkie, zaś dla oglądających miłe i wygodne. Już nie będę musiał dłubać w kodzie HTML i poprawiać odnośniki ręcznie, generować i wczytywać na serwer miniaturki - wszystko to za mnie zdobi jeden prosty i darmowy dodatek.
Niestety, stare galerie - stare w sensie: sprzed aktualizacji - wymagają klikania w każdą miniaturkę z osobna, by obrazek się powiększył. W nowych tego wymogu nie będzie.

Dziś zapraszam do obejrzenia nowej galerii, która czekała na publikację ok. 2 lata: Historia - przedwojenni mieszkańcy Mielęcina. Jest to unikalny zbiór fotografii, na których m.in. zobaczycie ludzi mieszkających w Mielęcinie przed 2WŚ. Takiej kolekcji tutaj na dzień dzisiejszy nie posiada nikt, oprócz mnie - a ja się chętnie dzielę tym, co mam :-) Wszystkie skany wykonywałem samodzielnie i wszystkie te zdjęcia miałem osobiście w ręku... Dotyk historii jest cudowny!


 

Admin