Ta strona używa plików cookie w celach statystycznych oraz opcjonalnie do wyświetlania spersonalizowanych reklam. Kliknij zielony przycisk aby zamknąć ten komunikat:

Twojenagrody.pl - oszustwo? Oszustwo.

Twoje-nagrody.pl - oszustwo? Oszustwo!

Przeglądając ostatnio zaplecze witryny uderzyła mnie bardzo duża liczba zapytań o stronę twoje-nagrody.pl sugerujących duże oszustwo. Postanowiłem przyjrzeć się tej witrynie.

Nasza witryna (mielecin.pl) staje się coraz bardziej popularna w Internecie. To głównie zasługa wyszukiwarki i firmy Google, gdzie od wielu lat posiadam swoje konto umożliwiające nie tylko szybsze i dokładniejsze indeksowanie, ale i zaawansowane monitorowanie zapytań powodujących wyświetlenie naszej strony w wynikach wyszukiwania.

Jedna rzecz przykuła moją uwagę - setki zapytań o oszustwa powiązane z witryną twoje-nagrody.pl. Zaciekawiony tematem zerknąłem na tęże witrynę.

Już sama nazwa brzmi nieciekawie - przynajmniej dla mnie. Nie wzbudza zaufania, nie zaciekawia. Sekundę po wejściu na badaną stronę było dla mnie jasne, że nic nie działa i nie wygląda tam tak, jak się tego przeciętny Kowalski spodziewa czytając slogany (nota bene - profesjonalnie zaserwowane).

Postanowiłem zostać przeciętnym Kowalskim na kilka chwil i wziąć swoją nagrodę. Podobno to takie proste - wybieram ją, rozwiązuję jakieś zadanie i podaję dane osobowe, a potem... no właśnie, co potem?


 

Na stronę twoje-nagrody.pl przekierowuje cały szereg różnych domen i poddomen. Po co? Odpowiadam - chodzi o polowanie na jelenie, czyli - bez urazy - na was, Internauci!

Zaczynam ten artykuł jak Hitchcock - po krótkim wprowadzeniu następuje katastrofa, a potem... napięcie rośnie (mam nadzieję ;-)).

 

Co się dzieje na twoje-nagrody.pl

Strona przygotowana jest w taki sposób, aby nawet szympans mógł wykonać polecenia tam zawarte. Oczywiście skierowana jest ona do ludzi, ale tak skonstruowana, aby człowiek o IQ szympansa wykonał prawidłowo wszystkie przewidziane kroki łudząc się nadzieją otrzymania czegoś za nic.

Krok 1: Wybierz swoją nagrodę
Tak, nagrody to smakowite kąski - doskonała przynęta. Chcesz iMac'a? To go sobie wybierz. Może iPhone'a? Nie ma sprawy. A jeżeli marzysz o iPodzie? No to klikaj dalej.

Zaintrygowało mnie czy wybór nagrody ma jakieś znaczenie w końcówce zabawy. Dlatego pozwoliłem sobie na zdekompilowanie animacji Flash - oczywiście wyłącznie w celach edukacyjnych i dla ważnego interesu społecznego - dlatego proszę sobie darować ewentualne pozwy o złamanie zakazu reverse engineering'u.
Ponieważ we Flashu jestem - szczerze mówiąc - zielony, mam pytanie do programistów specjalizujących się we Flash: czy taki skrypt pozwala na jednoznaczne określenie która nagroda została wybrana? Moim zdaniem nie. Proszę spojrzeć.

KOD SKRYPTU:

function broadcastMessage()
{
var __reg5 = String(arguments.shift());
var __reg4 = this._listeners.concat();
var __reg6 = __reg4.length;
var __reg3 = 0;
for (;;)
{
if (__reg3 >= __reg6)
{
return;
}
__reg4[__reg3][__reg5].apply(__reg4[__reg3], arguments);
++__reg3;
}
}

Na stronie podajemy płeć, imię i nazwisko, adres e-mail, datę urodzenia oraz zgadzamy się 2 razy na sprzedaż naszych danych osobowych.

Mamy zatem 4 zmienne (zakładam, że imię i nazwisko są wcześniej połączone w jedną zmienną)  i 2 argumenty. Akurat tyle, ile jest przesyłane. Pomijam już fakt, że zmienna __reg3 to w zasadzie stała, bo tutaj przyjmuje zawsze wartość 0. A gdzie zmienna wyboru nagrody?

Krok 2: Rozwiąż zadanie
Właśnie ten etap gry spowodował wrażenie konkursu dla szympansów... Otóż mamy do ułożenia w ciągu naprawdę długiego czasu puzzla złożonego z 4 (słownie: czterech) elementów. Ale pomimo zapowiedzi o upływającym czasie, puzzla możemy układać nawet przez godzinę - i tak zostaniemy zakwalifikowani do dalszego etapu, którym jest...

Krok 3: Podaj swoje dane i wygrywaj
I to jest to, o co szympansom z twoje-nagrody.pl chodzi naprawdę - twoje dane osobowe.
Skoro bierzesz udział w takich zabawach i po zauważeniu absurdalnie głupich zagadek dochodzisz do końca i podajesz swoje dane, to pewnie nie wiesz, że twoje imię, nazwisko, wiek, płeć i adres e-mail są bardzo cenne...

Właściciele twoje-nagrody.pl z szerokim uśmiechem na twarzy sprzedają te dane dalej, nie tylko zatwardziałym spamerom (tym od wiadomości o nowych stronach pornograficznych, viagrze i przedłużaniu przyrodzenia), ale i renomowanym firmom, które będą chciały zainteresować ciebie swoimi produktami i usługami. Będą ci wysyłać niechciane reklamy na e-mail w majestacie prawa. I widać już na wstępie, że wkrótce czekać na ciebie będą w skrzynce reklamy BonPrix, Conrada, Lufthansy i Grupy Pol-Motors...
Pewnie nie czytasz dokładnie regulaminów, więc zacytuję najciekawszy fragment dotyczący omawianego konkursu:

REGULAMIN

Punkt 4:
(...)
W przypadku promocji dla Partnerów lub Sponsorów w razie konieczności przekazujesz swoje dane również Partnerom lub Sponsorom organizatora promocji, o ile wcześniej wyrazisz na to zgodę. Nie bierzemy odpowiedzialności za ochronę sfery prywatnej przez Partnerów lub Sponsorów organizatora promocji, ze względu na brak kontroli nad nimi. Zawsze jednak przed zbieraniem danych informujemy o tym, że dane nie są gromadzone wyłącznie przez organizatora promocji. Odmawiając udziału w tego typu promocjach, unikasz przekazywania swoich danych osobom trzecim.
(...)

Na stronie twoje-nagrody.pl wyraźnie jest podane, że partnerami i sponsorami organizatora są wymienione wyżej firmy, a zatem twoje dane przestają być poufne i stają się towarem handlowym. Jeżeli nie zaznaczysz zgody na zgodne z regulaminem przetwarzanie podanych danych - nie przejdziesz dalej. Błędne koło...

A na koniec - aby było ciekawiej - firma Apple nie tylko nie ma pojęcia o tym konkursie, ale i sami organizatorzy odcinają się od niej w specjalnym ustępie regulaminu. Sic!

 


Podsumowanie

 

Odradzam zdecydowanie podawanie jakichkolwiek danych osobowych na tego rodzaju szemranych witrynach, chyba że macie wielkie skrzynki pocztowe lub rewelacyjny filtr antyspamowy.

W przypadku twoje-nagrody.pl kilku cwaniaków zbiera i handluje waszymi danymi osobowymi wyłudzając wasze zgody na to żerując na waszych marzeniach i chęci wygrania konkursu - i nic ponadto! To czysty, twardy, opłacalny biznes, zero romantyzmu, zero spełniania marzeń.
Jestem więcej, niż pewien, że nikt nigdy niczego w tym konkursie nie wygrał - bo im więcej masz, tym mniej chętnie się tym dzielisz. Cokolwiek widzisz na zdjęciach laureatów konkursu z 2010 roku, najpewniej jest to rodzina i koledzy (względnie "słupy") organizatora konkursu. Szefowie twoje-nagrody.pl, a w zasadzie planet49.com (omawiana witryna jest córką Planet49), nie są darczyńcami, nie mają wielkich i miękkich serc - to twardzi, a przede wszystkim cyniczni biznesmeni nastawieni na maksimum zysku przy minimum inwestycji. Unikajcie takich ludzi.

Tako rzecze wasz Admin.

P.S. Do mnie (do pracy) czasem dzwonią organizatorzy takich "konkursów" i oferują do sprzedaży bazy danych osób i firm na CD i DVD-ROM. Stąd wiem jak opłacalny bywa to interes...

 


Aktualizacja z dn. 21.12.2011 r.

6. grudnia otrzymałem od Emisariusza Wolności 2 (jednego z czytelników naszej witryny) list, w którym informuje on o... swoim zakwalifikowaniu się do dalszego etapu oszustwa. Jako Amino13 otrzymał on e-mail o takiej treści:

Temat: Amino13, ważna wiadomość od dyrekcji (nota bene szalenie intrygujący - przyp. admina)

Witaj Amino13,

Gratulacje! Jesteś możliwym zwycięzcą!
Z radością zawiadamiamy, że jesteś jedną z trzech osób, która ma szansę wygrać jeden z trzech produktów Apple:

1. Małgorzata Domańska
2. Amino13
3. Kazimierz Król

----

Organizatorem akcji jest PLANET 49 GmbH, Oberliederbacher Weg 25, DE 65843 Sulzbach/Ts., Niemcy
Adres zwrotny: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

----

I w tym momencie coś mi się przypomniało... Poszperałem w pamięci, a następnie w swoim drugim koncie e-mailowym przeznaczonym tylko i wyłącznie do podawania go spamerom i oszustom i oto co znalazłem:

Witaj {{imie_odmienione}},

gratulacje {{imie_odmienione}}, jesteś możliwym zwycięzcą!
Z radością oznajmiamy, że masz szansę wygrać jeden z trzech produktów Apple.
Nagroda zostanie ostatecznie rozlosowana spośród trzech osób:

  • Aleksandra Głowacka
  • {{firstname}} {{lastname}}
  • Michał Łukasiński

Zagraj teraz, klikając tutaj.

Weź udział w naszej promocji i wygraj iMac'a, iPhone'a 4 lub iPad'a 2.

Miłej zabawy i życzę sukcesu,

Asia

Organizatorem akcji jest PLANET 49 GmbH, Oberliederbacher Weg 25, DE 65843 Sulzbach/Ts., Niemcy
Adres zwrotny: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.------------------------------------------------------------
List przekazany przez Wirtualną Polskę na zlecenie firmy:

PLANET 49 GmbH, Oberliederbacher Weg 25, DE 65843 Sulzbach/Ts., Niemcy

List został wysłany zgodnie z regulaminami kont
pocztowych Wirtualnej Polski, dostępnymi pod adresem:
http://profil.wp.pl/regulamin/
------------------------------------------------------------

(...)

List ten trafił do mojej spam-skrzynki 1. września 2011. Niestety - a może i na szczęście - bęcwały z Planet49 nie mają pojęcia o niczym, prócz wyłudzania danych osobowych, a w dalszej kolejności także pieniędzy. Strzelili sobie tą reklamą w stopę najprawdopodobniej prostym kopiuj/wklej źródła jakiejś witryny do treści mailingu (gdzie takie skrypty nie mają prawa zadziałać) mając nadzieję, że skoro tam działa, to tu też powinno...
Bo skoro w źródle strony www jest HTML i w e-mailu formatu HTML też jest HTML, to jak to może nie zadziałać??? A może, może, jak widać, bęcwały!

Słuchaj {{imie_odmienione}}, nie daj się nabrać na takie sztuczki. Tym bardziej jeżeli nigdy nie brałeś/łaś udziału w jakimkolwiek tzw. "konkursie" sygnowanym przez Planet49. Firma ta nie zna ani twojego {{firstname}}, ani {{lastname}}, a tym bardziej twojej pozycji w jakimkolwiek rankingu. Kupiła ona tylko reklamę u twojego dostawcy poczty licząc na to, że uda się złapać frajera, który wkrótce ujawni swoje cenne dane osobowe.

Co więcej, reklama ta służy... sprzedaży reklam!

Jak donosi Emisariusz Wolności 2, trafił on na dalszy ciąg oszustwa. Oto zrzut ekranu z jego monitora (kliknij aby powiększyć):

 

Ciąg dalszy oszustwa na Twoje-Nagrody.pl

Oto widz tej strony łyknął na siłę 2 reklamy, nawet się przy tym nieco podniecił... To nic, że adres e-mail jest celowo nieprawdziwy, to nic, że nazwa użytkownika dosyć wulgarna, ważne, że teraz jeszcze możesz wygrać jeszcze więcej.

Telefon w Play mnie nie interesuje, więc na marginesie dodam, że w grach, których operatorzy fundują na dobry początek mniejsze czy większe kwoty do wydania na grę (często jest tak w serwisach bukmacherskich i wirtualnych kasynach) zawsze mają w regulaminie zabawy klauzulę mówiącą, że kwota promocyjnego zasilenia nowego konta nie może zostać wypłacona w gotówce... Innymi słowy wypłacić z wirtualnego konta gry można tylko to, co uda się wygrać powyżej darowanej kwoty.
W ten sposób można początkującemu zasilić konto nawet 1 milionem €, wszystko zależy od pomysłowości operatora gry. Oczywiście nikt w taki zasiłek nie uwierzy, więc kwoty są bardziej realne, ale na tyle wysokie, aby potencjalny (i wkrótce przegrany) hazardzista zechciał zagrać.
Internetowe zabawy hazardowe za realne pieniądze mają to do siebie, że zarabiają na nich tylko ich organizatorzy. Wygranych graczy jest tak niewielu, że biznes nie ma szans na upadek, o ile trafią się jakieś wypłaty wygranych, są niewielkie i stanowią tak niski odsetek wpływów, że można zupełnie o nich nie myśleć. Zapytajcie pierwszego lepszego bukmachera czy właściciela kasyna...

Aha - Planet49 zarobiło parę centów na wyświetleniu ci tych reklam. Jeżeli klikniesz którąkolwiek z nich, zarobek będzie wielokrotnie wyższy. Nawet 1€. Myślisz, że to niemożliwe? Załóż konto reklamowe w Google - wyświetlenia twoich reklam w boksie u góry lub z boku ekranu tamże kosztują grosze, ale za jedno kliknięcie możesz zapłacić nawet 15 zł!!! Wszystko zależy od pozycji, od konkurencyjności "zakupionego" słowa kluczowego.

I tak niestety działa współczesny Internet...

 


www.mielecin.pl