Ta strona używa plików cookie w celach statystycznych oraz opcjonalnie do wyświetlania spersonalizowanych reklam. Kliknij zielony przycisk aby zamknąć ten komunikat:

Mielęcin.pl

ORANGE uruchamia sieć 4G

WWW

Miło mi poinformować wszystkich mieszkańców Mielęcina, że na początku 2017 roku operator ORANGE uruchomił sieć 4G (LTE), która swoim zasięgiem prawie obejmuje Mielęcin!

Dlaczego "prawie"? Cóż, sam Mielęcin nie znalazł się w planowanym obszarze zasięgu, co wynika ze specyfiki technologii. Ażeby nasza wieś mogła cieszyć się bardzo szybkim mobilnym dostępem do Internetu, BTS (czyli maszt z anteną nadawczo-odbiorczą) musiałby znajdować się najlepiej w centrum Mielęcina, a od biedy na jakimś wzniesieniu do 3 km od nas. Tymczasem najbliższy BTS oferujący dostęp do technologii LTE znajduje się.... 11 km od nas, w Tucznie. Jednakże jego moc oraz dość często występująca korzystna dla nas propagacja fal radiowych powoduje, że mamy od czasu do czasu możliwość korzystania z tego nadajnika. Być może kiedy ta usługa zostanie uruchomiona na maszcie w Rusinowie, ikonka LTE na naszych urządzeniach mobilnych zagości na stałe. Na tę chwilę możemy cieszyć się stałym dostępem do 3G i dość często do 4G. O ile mi wiadomo, Orange oczekuje na decyzję o przyznaniu częstotliwości dla LTE na nadajniku rusinowskim, więc jest nadzieja, że w ciągu roku czy dwóch będziemy mogli z tego korzystać.

Co nam daje LTE od Orange w Mielęcinie?
Szczerze mówiąc - wszystko i nic. Zależy to od tego z czego kto jak korzysta.

Jeżeli posiadasz telefon u innego operatora - nie zyskujesz niczego. Jeżeli jesteś w Orange - zyskujesz darmowy, nielimitowany, szybki dostęp do Internetu.

W jaki sposób możesz z tego korzystać - jak aktywować? Otóż sprawa nie jest prosta.
Przede wszystkim musisz być abonentem "bez limitu", czyli posiadać umowę, w której twoje połączenia i SMS/MMS do wszystkich sieci - komórkowych i stacjonarnych - są nielimitowane. Następnie musisz WYŁĄCZYĆ opcję "SCHODKI" w swoim koncie abonenckim - możesz to zlecić przez BOA lub zrobić samodzielnie przez Internet. Następnie musisz WŁĄCZYĆ opcję "Internet LTE bez limitu".
W tym momencie jeżeli znajdujesz się w zasięgu sygnału LTE od Orange, posiadasz nielimitowany dostęp do Internetu z prędkością do 5 Mb/s. To wystarcza do wszystkich zastosowań, od przeglądania WWW, przez oglądanie filmów w jakości HD, po pobieranie wielogigabajtowych plików. Po przekroczeniu 100 GB pobranych danych prędkość pobierania może spaść, choć nie musi, wszystko zależy od uznania operatora.

Poniżej prezentuję wyniki testów połączenia uzyskane w okresie 29.01 - 1.02.2017

Jak widać pomimo opcji do 5 Mb, mamy realnie szybkość w zakresie 6-9 Mb.

Podsumowując - w Mielęcinie pojawia się okazjonalnie możliwość korzystania z nielimitowanego, bezpłatnego, szybkiego dostępu do Internetu dla abonentów Orange. Korzystna dla nas propagacja fali utrzymuje się często przez kilka godzin w ciągu dnia, tak więc zachęcam do sprawdzania zasięgu i korzystania. Pamiętajcie jednak przedtem o wyłączeniu tzw. "schodków" i włączeniu opcji "LTE bez limitu" na swoim koncie.

 


Admin